Volím Kisku, nevolím Fica. Mojich 12 dôvodov.

Autor: Milan Škvarna | 23.3.2014 o 12:24 | (upravené 24.3.2014 o 10:53) Karma článku: 5,22 | Prečítané:  744x

Keď som videl, ako moje okolie zvažuje neúčasť na druhom kole prezidentských voľieb a ťiež po všetkom čo sa v poslednej dobe v prezidentskej kampani udialo ma to nenechalo chladným a povedal som si, že si založím blog a zosumarizujem svoje pre, ktoré ma vedú k voľbe Andreja Kisku a svoje proti, ktoré ma vedú k ne-voľbe Roberta Fica.

1.Kiska je zatiaľ v politike nový, neskúsený ale ani politikou nie je poznačený, čo vidím ako výhodu. Nech mi všetci prepáčia, ale ak sa pozriete na dnešných „ostrieľaných“ politikov v parlamente, nezdá sa mi, že dĺžka angažovania sa v politike pridáva na kvalite viac ako zároveň stíha z kvality uberať. Dokonca mi nepríde ako negatívum ani to, že Kiska nie je tak dokonalý rétor ako náš pán premiér. Rétorika je predsa niečo, čo sa dá naučiť a nemala by byť tým faktorom, ktorý vo voľbe rozhoduje.

2.Kiska je nezávislý kandidát. Nebude (resp. je tu menšia pravdepodobnosť) presadzovať záujmy vybraných politických strán a dá sa predpokladať, že sa bude rozhodovať viac vo všeobecný prospech spoločnosti než v prospech nejakej malej hŕstky vyvolencov. Toto mi príde v porovnaní s kandidátom F. ako veľká výhoda.

3. Ak sa pozrieme na Kiskovu minulosť, možno máme pochybnosti o jeho bezúhonnosti . Bol podnikateľom, ktorý zbohatol výrazným spôsobom. Ja si kladiem otázku: No a? Prečo máme tendenciu robiť z ľudí, ktorý sú bohatí, niečo nechutné? Jednoducho využil prázdne miesto v ekonomike a tam kde bol dopyt, vytvoril ponuku, jeho firmy sa stali úspešné a nadobudol zisk. Veď to je cieľom každého podnikateľa. Skôr sa spýtajme politikov, prečo si ľudia nemohli dovoliť kupovať veci v hotovosti a museli ich kupovať na splátky.

4. Kiska charitu založiť nemusel. Mohol so svojimi miliónmi odísť zo Slovenska preč, niekde kde sú milionári viac v kurze, napríklad do Monaka. No on to neurobil, ostal na Slovensku, rozhodol sa založiť charitatívnu organizáciu a pomáhať ľudom. Pre koho to urobil? Pre svoje ego? Možno, ale ak pri tom pomáhal ľudom, tak sa modlím, aby mali také ego všetci politici. Aj napriek tomu tam však vidím iný a vyšší motív, než vlastné ego ( viď. blog na SME.sk : Keď stretávate Andreja Kisku každé ráno, nemusíte počúvať Fica)

5. Áno Kiska má chyby. Mám ich ja a zrejme ich máte aj vy. Ale nerozhodujme sa vo voľbách na základe toho, na koho chyby sme si už zvykli, ktoré sú k nám akosi časom prirastené a zo všetkého nového máme strach. Nebojme sa riskovať a zahodiť sľuby kandidáta F. ( ktoré preveril čas) a začnime veriť. Nebojme sa staviť na novú kartu. Čo ak sú chyby A. Kisku menšie ako kandidáta F.? alebo iná otázka: môžu byť väčšie, ako tie, na ktoré sme už zvyknutý?

6. Otočme list. Ak sa kandidát F. dostane do prezidentského kresla, hrozí, že sa vládna strana SMER dostane do situácie, ktorá sa jej bude náramne hodiť. Bude mať voľné ruky viac ako doteraz a nebudú proti nej existovať takmer žiadne páky. Alebo si naozaj myslíme, že kandidát F. nebude konať v súlade so stranou, ktorú sám založil a v ktorej má všetkých svojich harabinoidných kamarátov? Asi ťažko. Nenaleťme prosím na to, že tu ide o stabilitu. Stabilitou nie je, že všetko čo si vládna strana zaumieni aj dosiahne a nikto jej do toho nebude „kafrať“. Tak možno chápali stabilitu pred rokom 1989. Stabilita je založená na slušnej politike, je výsledkom vzájomnej tolerancii rozdielnych politických frakcií a pluralite názorov, je spájaním ich spoločných záujmov a je výsledkom kompromisu v tom, čo ich rozdeľuje.

7. Prekáža mi ďalšia vec. Fico je človek, ktorý si nestojí za tým čo povie, často prezlieka kabát podľa toho, ako fúka vietor, hrá sa so slovíčkami ako to vyhovuje jemu, raz niečo sľúbi a neskôr to nedodrží. O tom všetkom sme sa mohli presvedčiť už počas tejto kampane. Osobne mám strach z takéhoto prezidenta a jeho reči už nedokážem brať vážne. Je to ako s človekom, ktorému ste verili, on vás v niečom podviedol a vy mu už nedokážete veriť tak ako predtým. Tak je to aj s Ficom. Aj keby v niečom hovoril pravdu, ja mu ju už jednoducho neverím.

8. Ďalším silným motívom prečo NIE Ficovi je jeho štýl kampane. Je agresívny, arogantný, všemožne sa snaží čo najviac ublížiť a poškodiť Kiskovi na rozdiel od toho, aby ukázal a presvedčil svojich voličov o tom, prečo voliť jeho. Najprv prišiel s tým, že Kiska je úžerník, potom scientológ. Ani sa nenazdal a jeho zbrane sa začali obracať proti nemu. A to MDŽ slávené na štadiónoch dva týždne po termíne, kde je prezentovaný ako idol národa, mi príde viac ako komické, miestami až tragické, keď vidím aký kult si u ľudí vybudoval. A myslím, že k otázke Ficovej viery je už hocijaké vyjadrovanie bezpredmentné, predsa je to jeho súkromná vec. Iba o tom s kolegom Maďaričom natočil srdervúce video, ktoré sa nechtiac dostalo na verejnosť. A tento človek potom kladie Kiskovi otázku, či je budhista, katolík, žid....? Načo sa tu Fico hrá? Je to smiešne.

9. Fico má strach. Bojí sa, že by mohol prehrať. Ale je to len nevinný strach z pádu jeho silného ega alebo sa za tým skrýva niečo viac? Možno záujmy nejakej finančnej skupiny? Neviem ale nerád by som to v tomto prípade zisťoval metódou pokus-omyl.

10. Kisku podporujú takmer všetci kandidáti z prvého kola prezidentských volieb vrátane kandidáta, ktorého som volil. Určite majú svoje dôvody, prečo to robia.

11. Zaujímavý postreh je ten, že Kiska kandiduje s tým, že peniaze určite nie sú ten motív, ktorý ho k tomu viedol. Veď aj chce svoj plat darovať na charitu. To ma núti uvažovať o tom, že bude ľuďom slúžiť lepšie, z nezištnejších dôvodov a nebude ovplyvňovaný tlakom peňazí. Koniec koncov má ich dosť. O tom, prečo kandiduje jeho súper by sme mohli polemizovať, no mne okrem finančných benefitov dosť imponuje možnosť, že jeho motívom je aj imunita, ktorou disponuje prezident.

12. Najnovšie sa Fico vyjadril, že chce zvyšovať kompetencie prezidenta a v budúcnosti bude mať silnejšie postavenie ako premiér. Pred tým sa pritom nechal počuť, že prezident má dostatočne veľké kompetencie. Okrem toho, že mám strach, čo by táto zmena v rukách Fica mohla znamenať, rovnako sa mi potvrdzuje, že Fico si za svojimi tvrdeniami nestojí.

Nezahoďme šancu a poďme voliť zmenu...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?